Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że nasz projekt „StefBiz czyli Franciszek Stefczyk w grze” otrzymał grant z Fundacji Banku BGK. W projekcie bierze udział młodzież z klas 7, 8 Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki oraz uczniowie pierwszych i drugich klas liceów, absolwentów SP w Czernichowie.

Dzięki uzyskanej dotacji uczniowie otrzymają sporą dawkę teorii nt. idei kooperacji i spółdzielczości. Przede wszystkim jednak to zajęcia praktyczne pozwolą uczestnikom zrozumieć mechanizmy działania min. spółdzielni. Sylwetkę Franciszka Stefczyka przybliży uczestnikom historyk Pan Piotr Kapusta, a Pan Krzysztof Halip (czyli Pan od matmy ;)) wyjaśni pojęcia kredyt, stopy procentowe i inne zawiłości ekonomiczne. mollit anim id est laborum. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium.

Franciszek Stefczyk

Urodzony 2 grudnia 1861 w Krakowie, zmarł 30 czerwca 1924 – nauczyciel, ekonomista, działacz społeczny, spółdzielczy i ruchu ludowego. Inicjator zakładania spółdzielczych kas oszczędnościowo-pożyczkowych, znanych później jako Kasy Stefczyka.

Pochodził z rodziny chłopskiej. Z wykształcenia był historykiem W 1889 r. przebywał w Westfalii,  gdzie zapoznał się z systemem wiejskich kas spółdzielczych zakładanych przez Raiffeisena, które od 1866 r. szeroko przyjęły się w krajach niemieckich i w Austrii. Po powrocie do kraju pracował jako nauczyciel szkoły rolniczej w Czernichowie koło Krakowa, gdzie założył w 1889 r. pierwszą na ziemiach polskich wiejską spółdzielnię oszczędnościowo-pożyczkową wg wzoru Raiffeisena.

Sylwetka Patrona naszego projektu została przedstawiona na tle ówczesnej sytuacji polityczno - historycznej Galicji. Przywołanie wielu źródeł w formie archiwalnych zdjęć, ciekawostek czy anegdot dotyczących Stefczyka, jego życia rodzinnego, zawodowego i działalności społecznej sprawiło, że pan Franciszek stał się dla uczestników bardziej realny i bliższy. Przecież to nasz sąsiad, który przemierzał te same ulice co my w Czernichowie, z tą różnicą, że miało to miejsce ok 140 lat temu ;)P

Fundacja VItae SAl Amicitia & Fundacja BGK
5/5

StefBiz

Franciszek Stefczyk – Człowiek, który zmienił galicyjską wieś

Kiermasz Świąteczny

StefBiz
Zorganizowaliśmy również kiermasz świąteczny  w SP w Czernichowie.  Uczestnicy projektu wystąpili w podkoszulkach z podobizną Franciszka Stefczyka, patrona ludzi przedsiębiorczych i ceniących działania w kooperatywie !!

Pomnik F. Stefczyka

StefBiz

Przed kościołem w Czernichowie znajduje się pomnik ku czci dra Franciszka Stefczyka, najsławniejszego nauczyciela czernichowskiej Szkoły Rolniczej, otwartej w 1860 r. Kapustę.

Stefczyk inauguracja

StefBiz

25 września nasz projekt „StefBiz czyli Franciszek Stefczyk w grze” oficjalnie wystartował. Pierwszą część rozpoczęliśmy od wykładu, który został poprowadzany przez historyka Pana Piotra Kapustę.